Dzień Ziemi

Przez w W
186 Wyświetlenia

Światowy Dzień Ziemi wymyślono po to, by miliardy ludzi pochyliły się nad losem planety, na której żyją. Moment ekologicznej refleksji ma nas uchronić przed popełnianiem kolejnych błędów.

W Dniu Ziemi na całym świecie tysiące stowarzyszeń ekologicznych organizuje manifestacje, konferencje, pokazy i akcje na rzecz środowiska naturalnego. Celem jest uświadomienie problemów związanych ze zmianami klimatu, przeludnieniem, wymieraniem gatunków czy brakiem wody. Obecnie z powodu pandemii działania ekologiczne muszą się przenieść do świata wirtualnego.

Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło „Przywróć naszą Ziemię”Więcej informacji na stronie https://www.earthday.org/.

Wybraliśmy dla Was kilka pomysłów, jak można „od już” pomóc planecie, a przez to i sobie.

  1. Wybierz produkty wielokrotnego użytku zamiast plastikowych/jednorazowych. Jedna reklamówka na zakupy, woreczek na bułkę, czy folia na kanapkę wydają się takie niewinne, ale gdy już przemnożymy to liczbę osób, które dokonują takich wyborów codziennie, robi się z tego wielki problem
  2. Oszczędzaj wodę. Nie pozwól hektolitrom wody spływać na marne. Świadomie gospodaruj jej zasobami każdego dnia.
    • W czasie mycia zębów zawsze zakręcaj kran, a wodę do płukania nalewaj do kubka. Jeśli myjesz zęby dwa razy dziennie po 2,5 minuty i nie zakręcasz kranu, każdego roku marnujesz 20 000 litrów wody.
    • Do podlewania ogródka wykorzystuj deszczówkę. Jeśli mieszkasz w domu, rozważ instalację zbiornika na wodę deszczową.
    • Zamiast kąpieli weź prysznic.
  3. Żyj energooszczędne. Wprowadź w swoim domu proste zasady, które zapobiegną bezsensownej utracie energii.
    1. Jeśli wymieniasz lodówkę, pralkę, telewizor czy komputer, zawsze sprawdzaj ich efektywność energetyczną
    2. Wymień stare żarówki na LED-owe. Rocznie oszczędzisz dzięki temu ok. 50 zł
    3. Wieszaj ubrania na zewnątrz zamiast suszyć w suszarce
    4. Korzystaj z energii słonecznej lub wiatrowej, gdy jest to możliwe
  4. Konsumuj mniej. Stawiaj na jakość,  a nie ilość. Każdym wyborem możesz wyrazić sprzeciw wobec bezmyślnej konsumpcji, tzn. każda wydana przez Ciebie złotówka, to głosownie na dany produkt/producenta i ich wartości
  5. Mniej opakowań. Wybierz produkty z lepszym opakowaniem lub bez (jeśli to możliwe). Na prawdę możesz teraz już praktycznie wszystko kupić bez plastikowych opakowań. Możesz zacząć od mydła zamiast żelu pod prysznic, szamponu w kostce zamiast w butelce, dezodorantu w papierze zamiast w plastiku, szczoteczki bambusowej zamiast plastikowej, czy też tabletek do mycia zębów zamiast w pasty w tubce.
  6. Recykling. Segreguj śmieci wg wytycznych Twojego okręgu/miasta.
  7. Polityka ma znaczenie. Zaangażuj swojego lokalnego posła, aby zobaczyć, co się robi, i sprawić, by działania w dziedzinie klimatu znalazły się wyżej w ich programie. Im więcej o tym rozmawiamy, tym więcej się wydarzy.
  8. Dawaj dobry przykład. Zorganizuj sprzątanie lasu/plaży czy najbliższego otoczenia. Ostatnio  w sieci pojawiło się super nowe wyzwanie „Trashtah Challange”, które inspiruje ludzi na Twitterze, Instagramie i Facebooku, aby poszli na spacer i posprzątali wszystkie śmieci, na które się natkną. Aby wziąć udział w tym wyzwaniu, po prostu odszukaj obszar wypełniony śmieciami lub przepełniony kosz na śmieci, posprzątaj go i udostępnij zdjęcia przed i po online za pomocą Facebooka.

Przeczytaj również